Airbrush

Airbrush Sanatı

Airbrush, havalı püskürtme cihazı ile yapılan bir resim tekniğidir. Günümüzde airbrush sanatçılarının kullanmış olduğu püskürtme tabancalarına benzeyen ilk patentli cihaz 1800’lü yılların başında Charles Burdick tarafından onaylatılmıştır. Püskürtme yöntemiyle yapılan airbrush uygulamaları aslında yeni bir buluş olmamakla beraber, bu gibi çalışmalar çok eski tarihlerden bugüne kadar farklı yöntemler ile yapılmıştır. Mağara devrinde insanoğlu kayaların üzerilerine koydukları ellerinin üzerine boş  bir kemik kullanılarak boya püskürtmüşler ve ellerinin altında kalan boyasız bölümün el şeklini alması ile aslında airbrush sanatını kullanmışlardır.

Airbrush tabancalarının çalışma mantığı

Airbrush tabancaları 15 psi ve 30 psi arası basınç üretebilen komprosörlere bağlı olarak çalışır. Komprosörden gelen basınçlı hava, tabancanın içine yerleştirilen tüpün içinde bulunan boyayı iterek püskürtür. Airbrush sanatını icara eden kişi tabancanın püskürtme basıncını ayarlayarak yüzeye boya ile daha önceden çimiş olduğu yada doğaçlama olarak resim yapar.  Oldukça profesyonellik isteyen ve el becerisi gelişmiş kişiler tarafından yapılan airbrush ile araba, motor, gitar, duvar gibi farklı yüzeyler kullanılmaktadır.

Single ve double action olmak üzere iki tür airbursh tekniği bulunmaktadır. Single action tekniğinde hava/boya karışımı cihazın üstünde bulunan tek düğme ile kontrol edilebilirken, Double action tekniğin de cihazın üstünde bulunan düğmeye bastırarak hava akışı, geriye çekerek ise boya akışını ayarlamak mümkündür. Airbrush tabancalarının en önemli özelliği 0.3 mm ile 3 cm arası kalınlıkta boya püskürtme yeteneğine sahip olmalarıdır. Bu sayede süper realistik ve transparan efektlere sahip resimler yapabilir.

Airbrush tekniğinde hangi boyalar kullanılır ?

Airbrush çalışmalarında akrilik oto boyalarından, solvent bazlı enamel boyalara kadar farklı özellikte boyalar kullanılmaktadır. Çalışma yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey seçilen boyanın tabancada kullanıma uygun olarak hazırlanmasıdır. Öncelikle boya pigmentlerinin tamamen karıştığından emin olmak gerekir, sonrasında boya inceltme işlemi yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise boyanın gerektiğinden fazla inceltilmemesidir. Genellikle mat boyaların, parlak boyalara göre daha az inceltilmesi gerekir. Airbrush uygulamalarında Testor Metalizer gibi boyaları ise yeterince karıştırdıktan sonra hiç inceltme işlemi yapmadan direk olarak tabancaya aktarıp kullanabilirsiniz.