Tattoo

Tattoo Sanatı

Geçmişten günümüze Tattoo (dövme) farklı nedenlerle yapılmış olmakla beraber Japonlar, Kızıldereliler ve Afriaka’da yaşayan bazı kabileler Tatto’yu sadece süs olarak yapmışlardır. Bir çok inanışta kötü ruhlara karşı koruyucu bir tılsım olduğu düşünülen Tatto kişilerin toplumdaki statüsünü vurgulamak içinde kullanılmaktadır. Dövme yaptırmak yirminci yüzyılda, öncelikle denizciler arasında yaygınlık kazandı. Milliyetçiliği, dindarlığı ve romantik duyguları ifade etmek amacıyla da yapılan dövme hala günümüzde yaygın olarak yaptırılmaktadır.

Dövme yaptırma geleneği oldukça uzun yıllar öncesinden gelmektedir. MÖ 2000’li yıllarda Antik Mısır’da dövme yapıldığı bulunan mumyalardan anlaşılmıştır. Mısır uygarlığı haricinde Trakyalılar, Britonların, Galyalılarında dövme yaptırdıkları bilinmektedir. Dövme Roma ve Antik Yunan döneminde “barbarlara özgü bir uğraş” olduğu düşünüldüğü için sadece suçlulara ve kölelere yapılırdı. İlk Hıristiyanlar, vücutlarına HZ. İsa’nın adını ve haç desenleri taşıyan dövmeler yaptırmış olsalar da, Hristiyanlık dininde de dövme yaptırmak yasaktır. Aradan yüzyıllar geçtikçe Avrupalılar Tattoo yaptırmayı unutmuş olsalar da 18. yüzyıl sonlarında denizaşırı ülkelere yapılan seyahatlerde Polinezyalılarda ve Amerika Yerlilerinde dövme ile yeniden karşılaştılar. Dövme kelimesinin Avrupa dillerinde ki karşılığı Tattoo dur bu kelime Tahiti dilindeki tautau kelimesinden türemiştir.

Dövme yapılırken farklı teknikler ve yöntemler kullanılır. Sivri uçlu çelik iğne deriye hafif, hafif batırılır ve açılan deliklerin içi boyayla doldurulur. İleri teknolojik teknikler kullanılarak yapılan dövmeler, daha az acır. Tattoo uygulaması yapılırken kullanılan boyaların kalitesi de sağlık açısından dikkat edilmesi gereken en önemli şeyler arasında gelmektedir. Tattoo yapılırken kullanılan ileri teknoloji ürünü dövme makineleri deriye yüksek devirle girip çıkan iğne düzeneğine sahip olduğu için deri üzerinde kalemle çizim yapılıyormuş gibi rahat ve daha az hatalıdır. Bu yüzden Tattoo yaptırmadan önce dövme sanatçısının kullandığı makine ve boylar hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz.